Hledání pronájmu v USA během vašeho pobytu

bydlení v zahraničíRozhodli jste se pro dlouhodobý zahraniční pobyt a hledáte bydlení? Pak se vám budou hodit zkušenosti Čechů v oblasti Bay area – okolí San Franciska. Místa, kde poptávka značně převyšuje nabídku a najít odpovídající pronájem je doslova dobrodružstvím. V jiných oblastech USA možná nebude tak těžké pronájem najít. I tak se vám tipy na hledání pronájmu v drsných podmínkách superrychlých realizací realitních obchodů mohou hodit.

San Francisko a blízké okolí je pro realitní obchodníky snovou oázou. Stížnosti kupujících na práci realitní kanceláře byla např. takováto: „Jak je to možné, že negarantujete všem, kteří se přihlásí na Open house (jakýsi den otevřených dveří, předem ohlášený termín, kdy mají zájemci o koupi nemovitosti možnost si ji prohlédnout a seznámit se s ní), že mohou nemovitost koupit? Stalo se nám několikrát, že jsme jeli na Open house a dům byl již prodán! Jak může být prodán, když byl ten den teprve první Open house?!“

Jak dlouho se tedy „ohřeje“ nabídka pronájmu v inzerci? Nabídka pronájmu za odpovídající cenu je obsazena do 3 – 4 dnů od zveřejnění. Pokud byla cena výrazně nadsazená, maximum je cca měsíc. Bez správné taktiky se tedy k dobré nabídce nedostanete.

Jak na to? Majitelé posuzují nájemníka podle kredit skóre. Co ale dělat, pokud je vaše kredit skóre na nule a přesto chcete výhodně bydlet?

  1. Buďte aktivní! O dobrou nabídku musíte bojovat. Nové inzeráty sledujte denně.
  2. Hledat můžete kdekoliv, jestli však nemáte skvělé kreditní skóre (více zde), na realitní kanceláře zapomeňte. Vydejte se na servery se soukromou inzercí, kde najdete nabídky přímých majitelů, tady máte větší šanci.
  3. Naučte se na serverech se soukromou inzercí hledat. Tyto servery jsou většinou zdarma, obsahují obrovské množství dat, a tak jejich grafika i vyhledávání musí být jednoduché. Nečekejte inteligentní vyhledávání, zadávejte různé obměny klíčových slov. Přemýšlejte, jak mohl běžný uživatel nabídnout pronájem nemovitosti. Nepřijdete tak ani o nabídky s netradičními, nezvyklými a překlepovými názvy. Použijte filtry hledání. Procházejte však i mírně odlišné nabídky. Někdy může být celková cena pronájmu domu výhodnější, než pronájem apartmánu s dvěma garážemi. Je potřeba zkoušet štěstí.
  4. Komunikujte s nabízejícími. Reagujte na každou zajímavou nabídku, nabízejte svou cenu, pokoušete se přesvědčit majitele, že budete výhodným nájemcem. Vždy budete jedním z několika dalších zájemců, tedy se snažte udělat dobrý dojem. Výběr budoucího nájemce je často věcí vzájemných sympatií mezi majitelem a nájemcem. Ujistěte majitele o svých pozitivních hodnotách.
  5. Buďte opatrní. Pohybujete se na nebezpečném území. Neznáte prostředí tak dobře, abyste dokázali rozeznat bezpečně „nenormální“ požadavky. Buďte ve střehu a nedělejte nic, co není naprosto bezpečné. Žádná „výhodná“ nabídka vám nestojí za finanční ztráty a doživotní zklamání. Mezi oblíbené triky patří: falešný majitel vybírající zálohy předem, podezřelé požadavky na skládání záloh, předávání platebních údajů, platby přes Western Union apod. Tedy triky, které nejsou vázány na další bezpečnostní prvky. Jednoduše řečeno: neplaťte peníze před podpisem smlouvy a prověřte si osobu majitele. S pravděpodobností ještě vyšší než u nás doma můžete narazit na podvodníka, který vybere první nájem a depozit ve slušné výši na nemovitost, která mu nepatří. Inu za transakce, které si řešíte sami bez realitního zprostředkovatele, nesete veškerou odpovědnost jen vy sami! Ušetříte na poplatcích zprostředkovateli, ovšem musíte si ohlídat své bezpečí.
  6. Při porovnávání nabídek srovnávejte celkové náklady na pronájem. Tedy čistý nájem + platby za energie a služby, pokud je požadováno pojištění, tak jeho výši. Máte-li auto, může pro vás být velkou výhodou garáž, platíte pak nižší pojistku za auto a nemusíte platit parkovací místo zvlášť. Další náklady vám mohou vzniknout také při potřebě uskladnit někde věci, které se vám nevejdou do příliš malého pronájmu. Zvažte tedy vždy dobře, jaké další náklady vám levnější nájem může přinést a zahrňte je do ceny nájmu předem, aby pro vás pak měsíční náklady nebyly nemilým překvapením.
  7. Prohlídky u nabídek soukromých inzerentů organizují sami majitelé. Nečekejte tedy žádnou bravurní show realitního makléře. Ve stejný čas se pravděpodobně setkáte na nemovitosti s několika dalšími zájemci. Budete mít možnost si prohlédnout nemovitost. Nedočkáte se žádné profi prezentace ani přehnané snahy nemovitost odprezentovat, jak jsme přeci jen trochu zvyklí z domova. Naopak prověřovat si bude majitel vás. Vyplníte jednotný formulář o sobě (Aplication form) a majitel si bude vybírat budoucího nájemce.
  8. Buďte v obraze! Ceny pronájmů si můžete zjistit včetně historie v čase, vývoje cen a dalších mnoha důležitých informací jako kdy se nemovitost prodal a za kolik na webu, např. na zillow.com. pokud máte děti školou povinné, bude pro vás v USA velmi zásadní informací hodnocení místních škol. Je to jeden ze zásadních vlivů na cenu nemovitosti. Rating škol také najdete na internetu jako veřejně dostupnou informaci.
  9. Pracujte na svém kreditním skóre. Čím více stoupáte v očích finančních institucí, tím výhodněji si pořizujete vše, co potřebujete k životu. V USA tak každý ví, na čem je. Své kreditní skóre můžete pravidelně sledovat a aktivně na něm pracovat. Je to pro vás vstup do světa, kde si nevybírají jen ti okolo vás, ale kde si vybíráte také vy.
  10. Naučte se hospodařit se svými prostředky, ať si můžete života v USA patřičně užít a nejste jen otroky svého rozpočtu.

You may also like...

Napsat komentář