Hledání pronájmu v zahraničí

Příležitost žít několik měsíců či let v zahraničí je zajímavou zkušeností, která obohatí nejen váš profesní život. Jistota práce není ale jedinou podmínkou spokojeného života v zahraničí. Je třeba také zajistit i vhodné zázemí, a pokud se rozhodnete s sebou vzít i svého partnera či celou rodinu, nemůžete spoléhat na štěstí a preferujete jistotu poklidného zázemí.

Jaké jsou možnosti zázemí? O své zkušenosti hledání v USA se podělili čeští IT specialisté z okolí Silicon Valey.

Hotel

Na první dny až týdny bývá hotel mnohdy jediným východiskem, ovšem také tím nejdražším. Hotelový pokoj vyjde na více než 5200 USD/měsíc a nenabízí žádný velký prostor a pohodlí vlastního domova o ubytování rodiny ani nemluvě.

Pronájem bytu, domu přímo z České republiky

Hledání pronájmu z České republiky bez znalosti místních poměrů je náročnou disciplínou, ve které se neobejdete bez asistence tamějšího zprostředkovatele. Tím není většinou klasická realitní kancelář, ale specializované inzertní servery s asistencí, které nabízí za odměnu nejen zprostředkování kontaktu mezi majitelem nemovitosti a budoucími nájemci, ale především zajistí bezpečnost celé transakce.

pronájem či koupě domu v zahraničíPronájem bytu, domu již na místě

Hledání pronájmu na místě je jednodušší v tom, že můžete jednat s majiteli přímo, účastnit se prohlídek a pokusit se přesvědčit majitele, že budete pro něj vhodným nájemcem. Více o hledání pronájmu během pobytu v USA a proč je důležitý osobní kontakt čtěte zde.

Koupě nemovitosti

Možná to zní jako utopie, ale koupě nemovitosti na hypotéku je i pro cizince výhodným řešením. Nájemné je většinou vyšší než měsíční splátka hypotéky na stejnou nemovitost. Jediným významným rizikem by mohla být nečekaná změna tržní hodnoty nemovitosti.

Zajištění pronájmu ještě před odletem?

Sami ještě nemáte představu o tom, co vás čeká, jaké jsou možnosti a nabídky. Také pro majitele nemovitostí jste velkou neznámou. Bez třetí strany, která nastaví pravidla, to v takovéto situaci prakticky nejde. Vy i majitel potřebujete získat jistotu, že jednáte se skutečným a seriózním partnerem.

Dobrý zprostředkovatel poskytuje bezpečné prostředí pro komunikaci, ověřuje totožnost obou stran a také zajišťuje finanční prostředky a to až do doby plnění služby, tedy vašeho nastěhování se do pronajaté nemovitosti. S pronajímatelem se neznáte a není bezpečné posílat peníze někomu, kdo by vám sice slíbil krásné bydlení, ale ve výsledku neplnil. Pronajímatel naopak potřebuje peníze předem, aby ani on marně nečekal na úhradu nájmu a kauce. Prostředník je tak jediná cesta, jak rozptýlit obavy obou stran. Jistota, která něco stojí (ceny různých serverů se liší a místní je sami označují za drahé), ale lepší než velké finanční ztráty a zklamání. Podvodných nabídek je i na zahraničním internetu celá řada, varování zprostředkovatelů tedy nejsou žádnou propagandistickou hysterií. Reagovat na „výhodné“ nabídky, neúplné nabídky, nestandardní návrhy plateb (zálohou, zasílání kontaktních údajů apod.) se nevyplácí! Nejběžnější podvody, s kterými se setkáte na americkém internetovém realitním trhu.

Proč se neobrátit na realitní kancelář?

V USA je fungování trhu odlišné. Jste posuzováni na základě vašeho dlouholetého působení na finančním trhu, podle tzv. kredit skóre. Každá realitní kancelář jako první zjišťuje vaše kredit skóre, vaše postavení na finančním trhu. Bez dobrého profilu vás žádná realitní kancelář nedoporučí majiteli, aby vám pronajal svou nemovitost. V žádaných lokalitách jako je např. San Francisko si majitel může vybírat z mnoha zájemců. Vaší šancí je tak přesvědčit přímo majitele, že jste pro něj perspektivní, i když kreditní skóre nemáte.

Jak vyzrát na „nulové“ kreditní skóre?

V USA zatím nemáte žádnou historii a tak vaším nezbytným prvním úkolem bude začít si budovat svůj kredit. Prvním úkolem je založit si účet v bance. Poté vás čeká disciplína podobná počítačovým hrám. Budete plnit úkoly a za ně získávat body. Čím více bodů budete mít, tím levněji a jednodušeji si pořídíte cokoliv – auto, bydlení, pojištění, půjčky, hypotéku…

Na začátku zkuste vysvětlit majiteli, jak perspektivní práci máte a jak na svém kreditu zapracujete, ovšem jste nyní na začátku. Připravte se, že absence dobrého kreditního skóre může být důvodem, že po vás bude požadován deposit (kauce) i na celou dobu pronájmu (výjimkou není např. 18 tis. USD). A to už je velká motivace začít budovat svoji kredibilitu.

Pár tipů jak ušetřit:

  • Vybírejte si nabídky serveru či zprostředkovatele, který si neúčtuje vysokou provizi. I když provizi hradí majitel, podobně jako český majitel nechce platit nikomu nic zbytečně. Stejnou službu můžete pořídit na levnějším, i když ne třeba nejznámějším serveru. Výši provize zjistíte v obchodních podmínkách.
  • Zkoušejte smlouvat. Nabízení vlastní ceny je v USA zcela běžné. Může to chvíli trvat, ale můžete ušetřit značnou sumu na výši nájmu. Jednoduše nabídněte cenu a popište, jak dobrým nájemcem budete. Mnohdy to vyjde.
  • Neustále se dívejte po lepších nabídkách. V USA je celkem běžné, že ani pro vás nebude cena „napořád“, velice často majitelé garantují měsíční nájem, výši nájmu zvedají o desítky procent, a tak stěhování je někdy jediným řešením, jak nezruinovat svůj rozpočet.
  • Levnější nabídky budou v horších lokalitách.  Zvažte, zda je pro vás nezbytně nutné být v centru dění nebo jednoduše dojíždět z místa, kde platíte o polovinu nižší nájem. Rozdíl můžou být tisíce dolarů měsíčně u stejné nemovitosti, tedy rozhodně nesrovnatelné s náklady na dojíždění. No a za řádné splácení auta nasbíráte slušnou sumu bodů pro svoje kredit skóre, takže: S chutí do toho!

 

 

You may also like...

Napsat komentář