Jak poznat kvalitní RK i bez realitního zákona?

 

Realitní zákon je doslova v plenkách, nemusíte se na něj ale spoléhat a čekat s prodejem či koupí. Vyberte si realitní kancelář podle parametrů, se kterými počítá návrh zákona. Na co si dát při výběru realitky pozor?

Jde především o peníze…

Jedním z častých podvodů, se kterým se české soudnictví setkává, je příjem a úschova finančních prostředků klienta na provozním účtu realitní kanceláře. Kvalitní realitní společnost nabídne klientovy hned tři možnosti úschovy a ani jedna není na provozní či dokonce soukromý účet. Klasicky je klientům poskytována úschova zdarma na odděleném účtu vyhrazenému pouze k tomuto účelu. Pak je to úschova u advokáta či právníka, se kterým kancelář dlouhodobě spolupracuje. U této možnosti tak může na základě dlouhodobé spolupráce nabídnout klientovi atraktivnější cenu za úschovu. Nejbezpečnější a nejdražší možností je vyhledání nezávislé advokátní úschovy.

Kdo odpovídá za škodu?

I u zájezdu volíte variantu pojištění a u nemovitostí jde o obchody za miliony. Pojištění odpovědnosti by mělo být pro realitní kancelář naprostým standardem. Své pojištění by vám realitka měla doložit platných certifikátem (pozor na datum!).

Stejně tak si dejte pozor na to, kdo opravdu za škodu zodpovídá. V případě franchizingových sítí neodpovídá za škodu značka, ale skutečný majitel té dané pobočky!

Prověřená existence

Realitka není pohádková bytost, tedy neměla by být. Kvalitní realitní kancelář poznáte podle kamenné pobočky, na které můžete řešit své případné problémy. Místo by se mělo shodovat s místem doručovací adresy pro případ výpovědi či jiné potřeby korespondence.

Co makléři?

Makléř je obchodník a především obchodník na vaší straně. Zastává jen a pouze vaše zájmy. Pozor tedy na takové, kteří vám „mažou med kolem pusy“. Obchodní strategie prodeje či koupě musí být reálná a podložená zkušenostmi a daty.

Co víc můžete udělat?

Realitní kancelář by měla za sebou mít nějaký kus té historie a řádku spokojených klientů. Podívejte se po internetu a zjistěte nějaké reference.

Nebojte se šmejdů

V každém odvětví narazíte na podvodníky a takzvané šmejdy. S jejich výskytem nic neuděláte, ale co udělat můžete? Můžete je včas rozpoznat a obloukem se jim vyhnout. Nejčastější realitní podvody vám pomůže rozklíčovat nezávislý realitní projekt BlacklistReality.cz.

You may also like...

Napsat komentář