Potřebujete větší byt, protože máte hodně věcí?

Jsou levnější řešení!

V průběhu života odkládáme spousty věcí, které je nám líto vyhazovat. I když je nepotřebujeme, necháváme si je takříkajíc pro strýčka příhodu. Co když ale náhle potřebujeme odjet na delší dobu a je zbytečné si jen kvůli věcem držet drahý pronájem? Nebo už jen nevíme, kam vše uskladnit? Elegantním řešením je hlídaný sklad.

V našich domovech se postupně hromadí památky z cest, staré knihy, časopisy, oblečení, které nenosíme, ale co kdyby se vrátilo zase do módy… Jsme národem chatařů a chalupářů, a tak spousta věcí končí právě tam. Další možností jsou garáže, které často zaparkování auta ani neumožní, protože jsou plné věcí.  Asi nejdražším, přesto celkem obvyklým řešením je držení si velkých bytů a domů jen proto, aby se nám tam vešly naše „krámy“. Tato řešení jsou nejen nákladná, ale také nebezpečná. Věci jsou ve výsledku často poškozené vlhkem, teplotními výkyvy, drobnými hlodavci či jsou lákadlem pro zloděje.

A co když potřebujeme odjet na delší dobu a nepotřebujeme držet drahý byt? Kam se všemi věcmi a nábytkem? Inspiraci hledejte v Americe a pronajměte si hlídaný sklad.

Self storage, místo pro uskladnění nepotřebných věcí

Jak to funguje?

Hlídané sklady, kam si sami uložíte věci (tzv. Self storages), jsou v USA velmi populární a naprosto běžné.  V každém městě jich najdete několik desítek a i v malých městečkách budou nejméně dvě takovéto možnosti, kam věci uložit.

Pronajímáte si samostatnou, většinou klimatizovanou, uzamykatelnou, alarmem zabezpečenou jednotku. Celý areál je střežen kamerovým systémem a je chráněn plotem a bránou s kódovacím zařízením.  Jednopodlažní budovy připomínají řadové garáže.

Ke své jednotce můžete buď přímo přijet autem, tzv. „drive up“ nebo jsou umístěny uvnitř budov s velkým nákladním výtahem, kde věci přeložíte z auta do vozíků a na těch je pak dopravíte do své pronajaté jednotky.  Tyto jsou levnější.

Přístup do jednotky máte většinou ve vymezených hodinách, obvykle 6 – 21 h, některé sklady jsou dostupné non stop.

Kolik za pronájem jednotky zaplatíte?

Za menší cca 3 x 3 m je cena v okolí San Francisca např. 150 USD, za větší 3 x 6 m cca 220 USD. Velmi běžné jsou slevy, akce jako např. první měsíc zdarma apod. Využití skladu je tedy ekonomicky rozhodně lepším řešením, než si držet garáž nebo větší byt.

Kdy je dobré skladu využít?

Při stěhování  – pokud se stěhujete, je rozhodně lepší dříve uvolnit byt a nastěhovat věci do skladu, než platit pronájem jen za to, že v bytě mám stále věci.

  • Kdykoliv, kdy potřebujete jeden pokoj navíc pro uskladnění věcí, které nepotřebujete tak často.
  • Když potřebujete uvolnit garáž, aby se do ní mohlo konečně zaparkovat auto J.
  • Když se chystáte na dlouhou dovolenou, pobyt v zahraničí apod. – nemá smysl platit pronájem bytu či domu, když víte, že budete několik měsíců pryč. Je lepší věci uskladnit a nastěhovat je až do nového pronájmu. Ušetřit se tak dá obvykle 3 tis. USD za měsíc a více.

A jak řeší v USA neplatiče?

tv-storage-wars01Po 1. neuhrazeném měsíci dostanete varování, pokud neuhradíte, jde celá vaše jednotka do dražby.  Po 3 měsících neplacení je její obsah prodán v dražbě.  To zní celkem děsivě, ale nebyla by to Amerika, aby i z takto ponuré situace neudělala zábavnou show.

O reality show z dražeb skladů: Storage wars.

You may also like...

Napsat komentář