Pozor na podvodné PENB

Krátce po zahájení kontrol je evidováno nemalé množství pochybení, neplatných průkazů a jednání neslučitelných se zákonem. Objevila se řada podvodníků, která těží ze všeobecné neznalosti zákona. Jak odhalit podvodníka dříve, než vás okrade?

Příliš lákavá nabídka

Pozor na cenovou nabídku! Ušetřená tisícovka vás může ve skutečnosti stát víc, než byste čekali. Cena za vypracování PENB se běžně pohybuje od 6 do 10 tisíc s ohledem na nemovitost. Pokud je cena výrazně nižší, lze předpokládat, že se jedná o společnost, která průkazy nevypracovává způsobem odpovídajícím platným vyhláškám a váš draze zaplacený průkaz tak nebude platný.

Tvorba průkazu bez inspekce nemovitosti

Pokud se setkáte s nabídkou vypracování PENB bez příjezdu technika a inspekce nemovitosti, měli byste zbystřit. Možná jde o lákavou nabídku a doufáte, že nějakou tu korunu ušetříte, ale opak je pravdou. PENB bez řádné kontroly nemovitosti a prověření parametrů je prakticky bezcenný, nemá žádnou reálnou výpovědní hodnotu o stavu nemovitosti. Kromě vyhozených peněz tak můžete mít na krku i žalobu za klamné uvedení údajů při prodeji/pronájmu nemovitosti.

Podvodné firmy spoléhají na neinformovanost svých klientů. Průkazy dodávají na starých šablonách, které jsou z hlediska nových požadavků neakceptovatelné. Stejně tak jsou časté případy vypracování PENB ze starých, klientem zaslaných, podkladů, neúplné projektové dokumentace či pouze dokumentace ze stavebního úřadu. Souhlasí-li klient se zpracováním svého PENB na dálku, kupuje tak doslova zajíce v pytli.

Proč nestačí projektová dokumentace?

Nenechte se zmást tvrzením, že vypracování PENB je možné i bez výjezdu specializovaného technika. Podle nové prováděcí vyhlášky č. 78 ze dne 22. 3. 2013 o energetické náročnosti budov, to už není možné. Důvodem je zavedení detailnějších parametrů pro hodnocení energetické náročnosti, které nelze zjistit jinak než prohlídkou a přesným technickým měřením. Tato povinnost se pochopitelně nevztahuje na novostavby, které v projektové dokumentaci mají obsaženy veškeré potřebné údaje.

Jak se vyhnout podvodníkům a ochránit svou investici do PENB?

Vyhledejte takového dodavatele PENB, který (pokud se nejedná o novostavbu) nepřipouští jinou variantu vypracování průkazu než na základě dokumentace vypracované jeho technikem/auditorem či specializovaným inspektorem. Dodavatelskou společnost si předem prověřte a zjistěte reference.

You may also like...

Napsat komentář