Přihlašujete se na internetu? POZOR: Jak předejít zneužití osobních údajů?

V realitním internetovém světě jsou hesla vyžadována při zadávání soukromé inzerce od vkládání inzerátu přes jeho úpravu či online nakupováním zboží a služeb. Mnohdy jsou osobní údaje vyžadovány i pro odpovědi na nabídky. Jak zajistit, aby soukromé údaje nepřišly do rukou někoho nepovolaného a nebyly zneužity? K ochraně citlivých údajů a jak předejít jejich zneužití se vyjádřil Jindřich Zechmeister.

Webové stránky jsou základním nástrojem pro obchodování na internetu a poskytování služeb zákazníkům. Bohužel phishing a online podvody snižují jejich důvěryhodnost v očích uživatelů internetu. Všichni si pamatujeme opakované případy falešného webu jedné z českých bank, na které se přihlásilo mnoho důvěřivých klientů a jejich konto bylo následně zneužito[1].

Bezpečnost webu musí být hlavním cílem všech online prodejců a poskytovatelů služeb. Silné šifrování a autentizace pomáhají firmám snížit riziko úniku a zneužití informací na minimum. Zároveň musí být web důvěryhodný a návštěvník musí mít možnost ho autentizovat.

Jak se bránit internetovým podvodníkům?

Všem zmiňovaným požadavkům dokáží vyhovět SSL certifikáty, které zajišťují šifrování přenášených dat a zabezpečují komunikaci návštěvníka se serverem. Díky důvěryhodnému vystaviteli a údajům uvedeným v certifikátu slouží SSL certifikáty i pro identifikaci vlastníka webu a jeho autentifikaci.

Certifikát ochrání návštěvníka webu před odposlechem jeho údajů a zabrání phishingovému útoku, kdy se podvodníci snaží uživatele oklamat a navést na jejich falešné webové stránky. Certifikát je nutný pro všechny přihlašovací stránky, kde návštěvník zadává heslo. Pokud se nepřihlásí přes šifrovaný protokol HTTPS s důvěryhodným certifikátem, může jeho přihlašovací údaje kdokoliv nepovolaný snadno odchytit.

Proč je SSL certifikát potřeba

Uživatelé na webových stránkách prodejců zboží a služeb zadávají osobní a platební údaje, které mohou být snadno zneužitelné. Vyžadují proto zabezpečení ze strany provozovatele webu, a právě absence SSL certifikátu může zákazníky odrazovat. Pokud nebude e-shop  zabezpečený šifrováním komunikace, nikdo na něm nebude platit platební kartou.

Jeden z největších realitních portálů v Česku – www.reality-bezprovize.cz – na bezpečnost návštěvníků myslí a používá na svém webu SSL certifikát od certifikační autority GeoTrust. Všechny citlivé informace, které jejich návštěvník s portálem sdílí, jsou důvěrné a šifrované. Nikdo tak nemůže odposlouchávat, zdali jejich klient hledá pronájem nemovitosti, inzeruje, hledá nemovitost ke koupi, nebo jaké jsou jeho osobní údaje a heslo uživatelského účtu.

Jste-li provozovatelem e-shopu nebo webu poskytujícího služby, rozhodně myslete na zabezpečení webových stránek a svých zákazníků. Bezpečnost je pro uživatele důležitá a stává se konkurenční výhodou. Studie projektu WebTop100[2] , hodnotící největší weby v Česku potvrzuje, že zabezpečení e-shopů je často nedostatečné a je velkým rizikem[3]. Případný bezpečnostní incident dokáže podlomit důvěru zákazníků a obchod může zlikvidovat. Proč by právě váš web měl být takovým případem?

Starejte se o bezpečnost svých uživatelů a umožněte jim využití SSL certifikátu na vašem webu. Zvýšíte tím nejen jeho bezpečnost, ale i důvěryhodnost.[1] http://www.root.cz/clanky/cesky-phishing-v-akci/
[2] http://www.webtop100.cz
[3] http://www.lupa.cz/clanky/jak-jsem-ukradl-sezeni-administratorovi/

You may also like...

Napsat komentář