Realitní zákon: realitky očima klientů

Až 60 % lidí využilo nebo se chystá využít služeb realitní kanceláře, vyplynulo z dotazníkového průzkumu, který probíhal letošním červnu a červenci. Co od služeb realitky očekávají a co přinese realitní zákon?

Hodnocení realitek

Na makléře či realitku narazíte prakticky všude. Od malých inzerátů na zastávkách a veřejných místech po telefonáty na soukromou inzerci. Zkušenost s realitkou či makléřem má až 90 % dotázaných, názory na ně jsou však rozporuplné.

Realitni zpravodajstvi, zkusenost s realitkou

Zdroj: www.mmr.cz

Podle vyhodnocení dotazníkového šetření vyplývá, že převládají spíše negativní zkušenosti. Hodnocení jen potvrzuje celkový stav realitního trhu, kdy slova jako makléř, realitka a provize jsou vnímána jako synonyma pro podvod a podvodníky. Špatnou pověst šíří především realitky poskytující pouze inzerci bez zájmu na prodej klientovy nemovitosti. Realitní zákon by měl dosavadní situaci změnit a stanovit pevná pravidla pro realitní zprostředkovatele. Mezi hlavní povinnosti by podle dostupných informací mělo být např. profesní pojištění.

Informovaný klient

Svěřit obchod realitní kanceláři neznamená se automaticky vzdát všech práv. Nemusíte čekat na realitní zákon, stačí si jen vybrat kvalitního zprostředkovatele. Posuzujte kancelář především podle rozsahu služeb či referencí.

Realitni zpravodajstvi, vyber realitky

Zdroj: www.mmr.cz

Hodnoticím kritériem může a nemusí být výše provize, i zde platí, že za méně peněz očekávejte méně muziky. Pozor ale i na nesmyslně vysoké částky. Standardní provize realitky, aby pokryla všechny náklady vynaložené na zakázku, by se měla pohybovat mezi 3 – 6 % z prodejní ceny nemovitosti v závislosti na její ceně a rozsahu poskytovaných služeb. Jak vybrat dobrou realitku se můžete dočíst např. na informačním webu Snadné reality: 5 rychlých tipů, jak poznat dobrou realitku

Jaký je nejčastější důvod odmítnutí realitky?

Lidé realitkám nevěří. A není divu: zatím neexistuje žádná norma, která by stanovovala kvalitu a rozsah poskytovaných služeb.

Za poslední léta si realitky vybudovaly pověst nedůvěryhodných obchodníků až podvodníků, a proto je nejčastějším důvodem, proč prodávat sám, právě nedůvěra ve služby zprostředkovatele obchodu. Klienti realitek často doplácejí na to, že realitky nemají profesní pojištění. Nepojištěné realitky neposkytují klientovi žádné právní záruky, nenesou odpovědnost nebo se z nich jen velmi těžko vymáhá.

Realitní zákon

Na rozdíl od ostatních zemí v Evropě nemá Česká republika pevně stanovená pravidla pro realitní trh. Ačkoli se s realitním zákonem počítá až od roku 2018, přípravy probíhají už nyní. K jeho tvorbě přispívají i výsledky z citovaného dotazníku. Dosud zatím stačilo pro realitní živnost mít čistý trestní rejstřík a věk nad 18 let. Doufáme, že připravovaný zákon mnohé změní a reality se opět stanou jen výsadou odborníků.

You may also like...

Napsat komentář