Skvělé finanční podmínky zajistí kredit skóre

V Česku o kreditním skóre uslyšíte nejvíc jako o „bonitě pro banku“. Na americkém trhu si bez skvělého skóre ani neškrtnete. A to doslova. Za vzorný a zodpovědný přístup k financím jste odměňováni výhodnějšími podmínkami, na skóre tak má vliv prakticky vše, co se točí kolem peněz. Pokud jste vzorňák, který včas platí svůj nájem, splátky a používá kreditní kartu, dosáhnete díky vašemu skóre na výhodné bydlení či platební podmínky levněji než kdokoli jiný.

Kreditní skóre je velmi prestižní záležitostí a mnohdy až vášnivě sledovanou informací. Různé weby nabízející aplikace ke sledování vašeho kredit skóre nabízejí také statistické údaje, porovnání s dalšími občany USA, možnost srovnat svoje výsledky s občany vašeho věku nebo ve vašem okolí podle výše výdělků. Zlepšení kreditního skóre může být váš nový druh zábavy ve stylu dobrodružné hry či honby za pokladem.

Jaké mám skóre?

Ve Státech je několik společností, které stanoví velmi přesný odhad, ten nejpřesnější poskytují především společnosti Equifax, TransUnion a Experian. Samozřejmě existuje několik metodik výpočtu kredit skóre, finanční instituce často vychází ze svých vlastních, přesto jsou výsledky prakticky totožné. Kreditní skóre můžete zjistit a sledovat online, díky moderním aplikacím můžete za poplatek sledovat svůj aktuální stav denně, nebo zdarma pokud vám postačí týdenní aktualizace.

Sbírám body

Ve světě finančních transakcí získáváte za všechny úkony body (i mínusové). Celkový jejich počet pak určí výši vašeho skóre. K zjištění kreditního skóre musíte mít přiděleno americké číslo pojištění Social secure number (SSN), které se používá k identifikaci podobně jako u nás rodné číslo. Pokud nemáte přiděleno, sbírají se vám body, ale nemáte si jak ověřit, kolik jste již shromáždili.

Co ovlivní moje kredit skóre?

  1. Využívání kreditních karet: ideální je využívat své kredity na cca 20 %.  Jinými slovy: skutečnost, že máte dostatečný obnos a nepotřebujete využít nabídnutého kreditu je v tomto případě nevýhodná, zbytečně se tak připravujete o další možné body.
  2. Historie plateb: platí zásada platit včas a čím vícekrát, tím lépe.
  3. Délka historie: nejlepší hodnocení získáte až po 8 letech. Neměňte kreditky, není-li to nutné.
  4. Počet účtů/úvěrů: nejlepší hodnocení nad 22. Počítají se i splacené půjčky, leasingy, studijní půjčka, auto, hypotéky apod.
  5. Počet zamítnutých žádostí o půjčky, kreditní karty: po 6 měsících se nepočítají, po 2 letech se smažou.
  6. Negativní záznamy: v podstatě záznamy z trestního rejstříku. Na to pozor, v USA se nezapomíná a každý soused bude vědět o vašich špatných činech.

Kolik je špatné a kolik dobré skóre?

Hranicí, za kterou se stanete pro banky přijatelnými, je 660. S takovýmto kreditovým cílem počítejte, pokud hledáte pronájem či žádáte o malý úvěr. Cílem řádného sběratele kreditních bodů je dostat se přes700, přičemž maximum je 850 bodů.

Co zvýší mé kredit skóre v USA?

–          Založte si účet v bance.

–          Posílejte si přes něj co nejvíce peněz, plaťte z účtu maximum plateb.

–          Přijměte nabídky jen těch kreditních karet, kde si jste opravdu jisti, že vám ji schválí. Buďte opatrní, nežádejte sami, pokud nemáte ověřenu šanci na úspěch, zamítnutý kredit vám srazí skóre na půl roku pěkně dolů.

–          Propracovat se k první kreditce s nulovou historií je těžké, pomůže vám tzv. Secured credit card, kde vám v bance otevřou „kredit“, ovšem pouze na částku odpovídající záloze – zástavě, kterou vám zablokují na vašem účtu. V podstatě vám jen umožní sbírat body pro kredit, ale je to možnost, jak se dopracovat k dobré platební historii.

–          Kreditní karta stačí jedna, ovšem využívat ji jen na cca 20 % a hlavně důsledně včas splácet, často využívat.

–          Kombinovat různé možnosti. Vaše banka potřebuje jistotu, že jste zodpovědný, spolehlivý klient, který se ideálně stará o rodinu – splácejte auto, požívejte kreditku a buďte vzorní, vezměte si hypotéku na dům a splácejte ji. A vaše banka vás bude milovat. Doslova.

V České republice zamáčkneme slzu a povzdechneme, že škoda, že takto jasná, transparentní pravidla nemáme také. Není nic více demotivujícího, než 5 měsíční martýrium s žádostí o hypotéku, kde se dozvíte na závěr, že „kdybyste byl býval vydělal minulý rok o pár stovek více, mohl jste…“ Na jednoznačné zadání ze strany českých bank si asi ještě chvíli počkáme (možná po nich musíme více volat!), ale začít můžeme již nyní. Základní pravidla finanční gramotnosti a stability platí všude. Nevládnete-li sami jak na banku, obraťte se na šikovného finančního poradce, který zná pravidla českých bank. Rozdíly ve výši úrokových sazeb jsou u nás obrovské! Můžete hodně ovlivnit, kolik peněz dostanete darem, když víte jak na to! A díky tomu, jaký je u nás „nesystém“, stačí vám k získání skvělého kreditu na rozdíl od Států jen pár měsíců.

Motivací vám mohou být zkušenosti úspěšných Čechů, kteří za necelých 6 měsíců dokáží v systému, který teprve osahávají, dosáhnout skóre 740 bodů k údivu rodilých Američanů. Inu, geny máme jistě v pořádku a předpoklady pro úspěch také.

You may also like...

Napsat komentář